Z przyjemnością informujemy, iż ukazał się właśnie specjalny numer Acta Biochimica Polonica dedykowany profesorowi Wacławowi Szybalskiemu w 100 rocznicę jego urodzin (9 września 2021).
Numer 3/2021 ABP wydany jest pod patronatem honorowym Komitetu Biotechnologii PAN i Fundacji Profesora Wacława Szybalskiego. Prof. dr hab. Ewa Łojkowska kierownik Zakładu Ochrony i Biotechnologii Roślin oraz Laboratorium Badawczo-Wdrożeniowego była gościnnym edytorem tego wydawnictwa.
W numerze są również dwa artykuły pracowników naszego Wydziału:
Otwierający wydawnictwo artykuł przeglądowy:
oraz artykuł oryginalny
W wydaniu można również znaleźć listę najważniejszych publikacji prof. Wacława Szybalskiego.
Jest to wydawnictwo open access - zachęcamy do zapoznania się z daną publikacją.
Profesor Wacław Szybalski (1921 - 2020) Urodzony we Lwowie, zmarły w Madison znakomity polski uczony, który pracę naukową prowadził przez ponad 45 lat w Uniwersytecie Stanu Wisconsin w Madison w USA. Był światowej sławy specjalistą z zakresu genetyki molekularnej oraz medycyny molekularnej. W naszej pamięci pozostanie jako wybitny naukowiec oraz mentor i wychowawca i wzór dla wielu polskich badaczy. Z Jego inicjatywy powołano w roku 2007 Fundację Profesora Wacława Szybalskiego, której celem jest działanie na rzecz wzmocnienia międzynarodowego prestiżu nauki polskiej oraz miasta Lwowa. Profesor otrzymał pięć doktoratów honoris causa. Aktywnie uczestniczył w realizacji światowego projektu poznania ludzkiego genomu. Dorobek naukowy obejmuje ponad 360 publikacji z zakresu mikrobiologii, genetyki ogólnej, mutagenezy oraz biologii molekularnej. Wiele lat pracował nad mechanizmami chemicznej mutagenezy i jako pierwszy dostarczył bezpośrednich dowodów na przyczynowy związek między mutagenezą a karcenogenezą. Również jego laboratorium stworzyło podstawy mapowania transkrypcji w bakteriofagu lambda. Ostatnie lata pracy profesora to poszukiwanie metod do fizycznego mapowania genomu, modyfikacji enzymów restrykcyjnych, a szczególnie sekwencjonowania dużych genomów.
Był członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, honorowym członkiem Włoskiego Towarzystwa Biologii Doświadczalnej i Polskiego Towarzystwa Mikrobiologicznego. Był laureatem Medalu Hilldale Uniwersytetu Wisconsin, Złotego Medalu Grzegorza Mendla, przyznawanego przez Akademie Nauk Republiki Czeskiej oraz The 2003 Casimir Funk Natural Science Award, Polskiego Instytutu Sztuk i Nauk, Nowy Jork, 2003. Postanowieniem prezydenta Bronisława Komorowskiego z 22 kwietnia 2011 w uznaniu wybitnych osiągnięć w pracy naukowo-badawczej w dziedzinie biotechnologii i genetyki, za działalność dydaktyczną został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderem Odrodzenia Polski, udekorowany został 3 maja tego samego roku w czasie uroczystości na Zamku Królewskim z okazji Święta Narodowego 3 Maja.
Wraz z prof. Karolem Taylorem i prof. Anną Podhajską był inicjatorem powstania Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.